foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


13 469 66 49
bdk_lesko@poczta.onet.pl
BDK Lesko

Łowcy.B

Zapraszamy na Wystawę

Senioriada

W ostatnią sobotę kwietnia Galeria Sztuki Synagoga w Lesku obchodziła swoje święto. Podczas wernisażu wystawy Komisarz wystawy Jolanta Kordyaczny przypomniała historię obiektu i ludzi z nim związanych.
„Region bieszczadzki miał w przeszłości wielu piewców urzeczonych jego pięknem, surowością krajobrazu, niezwykłością przyrody, mieszkającymi tu ludźmi, historię pełną legend. Z ziemią tą związały się na zawsze takie nazwiska jak: Aleksander Fredro, Wincenty Pol, Zygmunt Kaczkowski i wielu innych pisarzy, poetów i malarzy.
Fascynacja bieszczadzkim pejzażem nadal trwa. Drogę bieszczadzkim twórcom przetarł niewątpliwie Marian Hess i jego rzeźby – słynne bieszczadzkie „Czady” i „Biesy”. Do grona pierwszych artystów bieszczadzkich należy zaliczyć Zdzisława Pękalskiego, Izabelę Wiącek, Kazimierza Klicha, Jana Ligaja, Czesława Hańczuka, Marię Roś, Marię Pruchnicką, Leona Chrapko, Wandę Wesołkin, Ewę Wójciak, Jędrka Wasielewskiego „Połoninę” i jeszcze parę innych osób.
W 1964 roku został ukończony remont budynku starej synagogi. Obiekt został przekazany do użytku domowi kultury. Od tego momentu duża sala stała się miejscem wystaw, spotkań, pokazów, a nawet dyskotek.
W lutym 1978 roku powstała przy Bieszczadzkim Domu Kultury w Lesku Bieszczadzka Grupa Twórców zrzeszająca malarzy, rzeźbiarzy, a także poetów. W tym samym roku główna sala synagogi została oficjalnie Galerią Sztuki SYNAGOGA. Przez 40 lat istnienia galerii przewinęło się już około 150 twórców, wielu już odeszło. Od samego początku ideą galerii było przedstawianie prac artystów związanych z Bieszczadami, miejscem, które daje niewyczerpalne źródło inspiracji do pracy twórczej. Dyrektor Bieszczadzkiego Domu Kultury w Lesku serdecznie podziękowała wszystkim artystom za udział w wystawie oraz promowanie Galerii.
Wystawa czynna od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 10:00 - 17:00. Bilety w cenie 4 zł. osoby dorosłe , 2 zł.dzieci. Zapraszamy !!!

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

Synagoga

Bieszczadzkie Zadumnia Synagoga

Echo Bieszczadów

Zaprzyjaźnione serwisy

http://mojelesko.pl/

 

http://mojelesko.pl/

http://mojelesko.pl/

Leska karta dużej rodziny


Copyright © 2019 Bieszczadzki Dom Kultury w Lesku Rights Reserved.