foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


13 469 66 49
bdk_lesko@poczta.onet.pl
BDK Lesko

Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu

Koncert - Przetańczyć całą noc

Jasełka

W niedzielę 23 lipca na zaproszenie Burmistrza Miasta i Gminy Lesko gościliśmy zespół polonijny DOLINA z Minnesoty (USA). Spędziliśmy z tymi przesympatycznymi rodakami cały dzień. Poznali historię naszego miasta, spróbowali lokalnych przysmaków, wystąpili na scenie leskiego amfiteatru w towarzystwie lokalnej kapeli Bieszczadzka Rodzinka z Jankowiec oraz zespołu Słoneczka z Bezmiechowej. Wszystko odbyło się w ramach Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, który odbywa się w Rzeszowie. Impreza ta organizowana jest od 48 lat, co trzy lata. Należy do największych tego typu imprez międzynarodowych, cieszących się ogromną renomą.
W pierwszym festiwalu, który odbył się w 1969 r., uczestniczyło 12 zespołów z Europy i jeden z USA. Pozwoliło to nazwać imprezę światową. W 16 organizowanych dotąd festiwalach wzięły udział 203 zespoły z 23 krajów i 5 kontynentów, to jest ponad 20 tysięcy członków zespołów i gości polonijnych.
Początkowo organizatorem festiwalu był Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Ze względu na rozwój tej wyjątkowej imprezy szukano współorganizatorów. Od 1990 r. Rzeszowski Oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska stał się głównym organizatorem festiwali przy współudziale lokalnych władz. W tym roku partnerami są Miasto Rzeszów oraz Zarząd Województwa Podkarpackiego. Dyrektorem artystycznym tegorocznego festiwalu jest Janusz Chojecki.
Dorobek festiwalowy jest dokumentowany i przekazany Uniwersytetowi Rzeszowskiemu, gdzie utworzono Centrum badań nad Polonią i Polakami za granicą.
Zespół Pieśni i Tańca DOLINA
Zespół DOLINA z miast bliźniaczych St. Paul i Minneapolis w Minnesocie promuje polską kulturę poprzez taniec, muzykę i śpiew od prawie 70 lat. Zespół został założony w 1949 roku przez Liliane i Raya Kurkowskich. Obecny kierownik artystyczny Edward Rajtar, związał się z DOLINĄ w 1976 roku. Przez prawie pół historii działalności Grupy stał się jej artystycznym liderem. Edward Rajtar był prezydentem PFDAA – Stowarzyszenia Polskich Zespołów Ludowych Ameryki Północnej, międzynarodowej organizacji promującej polski folklor w USA oraz Kanadzie. Większość członków zespołu to drugie i trzecie pokolenie tancerzy, a także Polaków mieszkających w Minnesocie. DOLINA to trzy zespoły taneczne: „Słoneczniki”– grupa dzieci, „Chabry”- grupa młodzieży oraz „Dolina” - grupa dorosłych tancerzy. W repertuarze Zespołu są tańce narodowe: kujawiak, krakowiak,oberek, polonez oraz mazur, a także tańce z 17 regionów Polski, w tym Spisz, Łowicz, Kurpie, Beskid oraz Rzeszów.
W Rzeszowie na tegorocznym Festiwalu Zespołów Polonijnych będą występować 3 rodziny – rodzice razem z dziećmi. Przez ostanie 68 lat DOLINA prezentowała swoje umiejętności taneczne zarówno przed lokalną, jak i międzynarodową publicznością, m.in. w Centrum Epcot na Florydzie, w Nebrasce, Illinois, Wisconsin, Michigan, Kolorado, a także w Kanadzie i na Węgrzech.
Na scenie leskiego amfiteatru zaprezentowali tańce górali żywieckich, mieszczan żywieckich, tańce kurpiowskie, a także tańce amerykańskie z gór Apallachów.
Po występie Pani Burmistrz Barbara Jankiewicz podziękowała im za wspaniały występ, za przyjazd do Leska, wręczyła także kierownikowi zespołu Edwardowi Rajtarowi obraz przedstawiający pejzaż bieszczadzki autorstwa Waldemara Kordyacznego. Po występie wszyscy pojechali na spotkanie integracyjne, gdzie były wspólne śpiewy i tańce. Z wielkim żalem odjeżdżali z Leska. (BDK)

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

Synagoga

Bieszczadzkie Zadumnia Synagoga

Echo Bieszczadów

Zaprzyjaźnione serwisy

http://mojelesko.pl/

 

http://mojelesko.pl/

http://mojelesko.pl/

Leska karta dużej rodziny


Copyright © 2019 Bieszczadzki Dom Kultury w Lesku Rights Reserved.