foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


13 469 66 49
bdk_lesko@poczta.onet.pl
BDK Lesko

Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu

Koncert - Przetańczyć całą noc

Jasełka

We wtorek 11 kwietnia 2017 r. już po raz dziewiąty młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjów z powiatów leskiego i sanockiego spotkała się na przeglądzie i konkursie wiedzy o teatrze „Kurtyna wyobraźni”. Po raz szósty miejscem spotkania był Bieszczadzki Dom Kultury w Lesku.

Pomysłodawcami i organizatorami tego bieszczadzkiego święta teatru byli: doradca me-todyczny języka polskiego z Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sanoku Anna Adamiak oraz były doradca języka polskiego, obecnie dyrektor Zespołu Szkół w Średniej Wsi Robert Miszczak. Główne cele konkursu i przeglądu od początku ich istnienia to rozwijanie u uczniów zainteresowań teatrem oraz stworzenie możliwości zaprezentowania się szerszemu gro¬nu odbiorców zespołów teatralnych działających w szkołach lub przy ośrodkach kultury.
Na sali widowiskowej BDK spotkała się rekordowa liczba 225 uczestników z dziesięciu szkół podstawowych, ośmiu gimnazjów i dwóch szkół ponadgimnazjalnych. Imprezę, jak co roku, poprowadziła polonistka z Poraża, wielka miłośniczka teatru Joanna Pisula.
Przegląd tradycyjnie rozpoczęły występy dwóch grup teatralnych DeKonstrukcje działających przy Sanockim Domu Kultury. W tym samym czasie na piętrze w sali kameralnej odbył się konkurs wiedzy o teatrze. Do rywalizacji stanęli uczniowie ze szkół podstawowych w Bukowsku, Hoczwi, Jaćmierzu, Mchawie, Pielni, Porażu, Tyrawie Wołoskiej i Wojtkowej; z gimnazjów w Besku, Bukowsku, Długiem, Lesku, Niebieszczanach, Średniej Wsi i Zagórzu oraz z ponadgimnazjalnych Zespołów Szkół Nr 1 i Nr 3 w Sanoku. Uczestnicy pisemnie odpowiadali na pytania sprawdzające znajomość dramatu Juliusza Słowackiego „Balladyna” (szkoły podstawowe), komedii Aleksandra Fredry „Zemsta” (gimnazja) oraz dramatu Stani-sława Wyspiańskiego „Wesele” (szkoły ponadgimnazjalne). Oprócz poprawności ważna była także szybkość udzielania odpowiedzi. Po konkursie uczestnicy powrócili na główną salę, gdzie na scenie występowali koledzy z ich szkół, a także ze szkoły podstawowej w Niebieszczanach i z zespołu szkół w Turzym Polu. Przegląd zakończył świetny występ najstarszych uczestników – uczniów z Zespołu Szkół Nr 1 w Sanoku.
Laureatami tegorocznego konkursu w kategorii szkół podstawowych zostali: Daniel Torba z Poraża (I miejsce), Elżbieta Turska z Bukowska (II miejsce) oraz Maria Ziarko z Pielni (III miejsce). W kategorii gimnazjów miejsca na podium zdobyli: Małgorzata Gierlicka z Beska (I miejsce), Michał Grześ z Bukowska (II miejsce) oraz Paulina Solon z Zagórza (III miejsce). Spośród szkół ponadgimnazjalnych najlepszy był Marcin Kocioła z Zespołu Szkół Nr 3 w Sanoku (I miejsce), zaś kolejne lokaty zdobyły uczennice z Zespołu Szkół Nr 1 w Sanoku: Magdalena Lorenc (II miejsce) i Paulina Michniak (III miejsce). Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe, a zdobywcy pierwszych miejsc nagrodzeni zostali dodatkowo okolicznościowymi statuetkami przedstawiającymi maski teatralne. Każda ze szkół uczestniczących w spotkaniu otrzymała pamiątkowe kubki z logiem tegorocznego sponsora nagród – wydawnictwa Nowa Era.

Wręczając dyplomy i nagrody, doradca CDN w Sanoku Anna Adamiak wyraziła szczególne uznanie dla nauczycieli, dzięki którym uczniowie mogą rozwijać swe talenty aktorskie i wyrażać siebie przez sztukę. Zaprosiła także wszystkich do udziału w przyszłym roku w X jubileuszowej edycji konkursu i przeglądu. Dzięki przeglądowi mogły spotkać się na jednej scenie grupy teatralne tworzone przez dzieci i młodzież w różnym wieku oraz zaprezentować swoje umiejętności, a być może także znaleźć inspiracje, by twórczo kontynuować swoją przygodę z teatrem.

 

Synagoga

Bieszczadzkie Zadumnia Synagoga

Echo Bieszczadów

Zaprzyjaźnione serwisy

http://mojelesko.pl/

 

http://mojelesko.pl/

http://mojelesko.pl/

Leska karta dużej rodziny


Copyright © 2019 Bieszczadzki Dom Kultury w Lesku Rights Reserved.