foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


13 469 66 49
bdk_lesko@poczta.onet.pl
BDK Lesko

Country w Bieszczadach

Wystawa fotograficzna

Taneczne powitanie lata

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu - święto uchwalone 1 listopada 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. W ten sposób Zgromadzenie odrzuciło nieuznawanie jako wydarzenia historycznego. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku.
W związku z tegorocznymi IX już obchodami tego święta wiele miast na Podkarpaciu organizuje spotkania, koncerty związane z tą tematyką. Patronat nad podkarpackimi obchodami, które trwają od 23-27 stycznia objął Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.
Organizatorzy leskich obchodów a są nimi m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Lesko, Starosta Powiatu Leskiego, Bieszczadzkie Forum Europejskie, IPN o/Rzeszów, Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, Zakład Historii i Kultury Żydów postanowili zaprosić p. Romualda Zwonarza syna Józefa i Franciszki Zwonarz, którzy za swoją bohaterską postawę otrzymali Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata – najwyższe odznaczenie cywilne.
Spotkanie odbyło się 26 stycznia w Bieszczadzkim Domu Kultury w Lesku. Obecna na nim była Burmistrz Miasta i Gminy Lesko Pani Barbara Jankiewicz. Otworzyła je dyrektor BDK Bożena Czuryk, która przywitała wszystkich obecnych i naświetliła podłoże obchodów tego wyjątkowego święta oraz nawiązała do historii naszego miasta.
Kolejno głos zabrał p. Romuald Zwonarz, opowiadał o historii swojego ojca, który z narażeniem swojego życia przechowywał rodzinę żydowską. W 2013 r. ukazała się książka Gorzka wolność-wspomnienia ocalonej z Holocaustu napisana przez Jaffę Wallach a wydana w polskiej wersji przez IPN. Autorka opisuje w niej swoje przeżycia kiedy była ukrywana przez p. Zwonarza. Książka została zredagowana i opracowana przez p. Elżbietę Rączy.
Następnie krótką prelekcję na temat Jad Waszem, Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu, który mieści się w Izraelu i jest poświęcony żydowskim ofiarom Holokaustu, założony w 1953 roku w Jerozolimie na mocy Ustawy o Pamięci, przyjętej przez izraelski parlament Kneset.
Głos zabrał też p. Pałasz z Olszanicy przybliżając historię żydowskich rodzin pomordowanych na tamtych terenach.
Na koniec dyrektor BDK podziękowała zarówno prelegentom jak i zebranym za udział w spotkaniu.

( BDK)

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

Synagoga

Echo Bieszczadów

Zaprzyjaźnione serwisy

http://mojelesko.pl/

 

http://mojelesko.pl/

http://mojelesko.pl/

Leska karta dużej rodziny


Copyright © 2018 Bieszczadzki Dom Kultury w Lesku Rights Reserved.