foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


13 469 66 49
bdk_lesko@poczta.onet.pl
BDK Lesko

Dożynki Gminne

Wystawa fotograficzna

Wystawy tematyczne w Synagodze

W Bieszczadzkim Domu Kultury w Lesku 22 października 2016 r. odbyło się Spotkanie z poezją i piosenką pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Lesko. Wszystkich obecnych serdecznie powitała Bożena Czuryk – dyrektor BDK w Lesku, po czym rolę prowadzącego przejął pomysłodawca i inicjator imprezy Mirosław Welz.
W pierwszej części spotkania swoje utwory poetyckie zaprezentował Jan Tulik – polski poeta, prozaik, dramatopisarz i wydawca. Autor kilkunastu książek poetyckich i prozatorskich. Laureat m. in. Nagrody im. Ryszarda Milczewskiego – Bruno, nagrody im. Stanisława Piętaka, "Złote Pióro", Nagrody Prezydenta Miasta Rzeszowa w dziedzinie literatury oraz Nagrody Fundacji Kultury. Mieszka w Miejscu Piastowym.
Jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych w kraju literatów z Podkarpacia. Kolejnym zaproszonym twórcą była Małgorzata Kawulicz – mieszkanka Leska. Pani Małgorzata już w liceum wykazywała zainteresowanie poezją, teatrem, prowadziła zapiski bieżących wydarzeń. W tajemnicy pisała wiersze, które chowała do szuflady. Śmierć bliskich osób spotęgowała potrzebę pisania. Na szczęście nie przytłumił wrażliwości i pogodnego usposobienia autorki, co znajduje odzwierciedlenie w jej utworach.
Na koniec części poetyckiej uczestników spotkania zachwycił swoją poezją Mirosław Welz . Doktor nauk weterynaryjnych, literat - członek Związku Literatów Polskich. Autor dziewięciu tomików wierszy: Bieszczadzka Rapsodia (2005), Kapliczki i wiersze (2010), Żyje się (2012), Idziemy Bieszczadem (2012), Jeszcze (2013), Z Norwidem idę (2013), Po drodze (2014), Bieszczady, poezja i blues (2015), Na wzór na podobieństwo (2015), a także zbioru myśli i aforyzmów Zeszyt Myśli (2015). Laureat nagrody ZLP O/Rzeszów Złote Pióro – 2014 (za tomik Po drodze). Publikuje swoje utwory m.in. w „Gazecie Kulturalnej”, „Akancie” oraz internetowym tygodniku literacko - artystycznym „Pisarze.pl”. Jego twórczość była prezentowana w mediach. Pisze także teksty piosenek, w tym m. in. dla wykonawców - Marii Lamers, Agaty Rymarowicz, Mariusza Domaszewicza, Piotra Kędziory, Piotra Rogali, Przemysława Chmielewskiego, Michała Wójciaka oraz zespołów z kręgu poezji śpiewanej i bluesa. Gościł już ze swoją poezją m.in. w Warszawie (Galeria Freta), Krakowie (Piwnica pod Baranami) i w Białymstoku (Książnica Podlaska) oraz dwukrotnie na Targach Książki w Krakowie.
Pierwszą część ubogacił Piotr Rogala – bieszczadzki bard, śpiewający m.in. utwory autorstwa Mirosława Welza oraz zespół Melisa Blues Band w niepełnym składzie.
W drugiej swoim magicznym głosem ujęła nas Maria Lamers, której akompaniowała córka. Pani Maria to absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Poetka, kompozytorka, malarka, wokalistka, bard - śpiewa autorskie piosenki, a także teksty Bułata Okudżawy, Czesława Miłosza, Sergiusza Jesienina oraz poetów bieszczadzkich Mirosława Welza i Wojciecha Maciaszka. W latach 80-tych laureatka I nagród ogólnopolskiego festiwalu autorskiej piosenki satyrycznej w Warszawie oraz Festiwalu Piosenki Turystycznej „Bazuna”. Wyróżniona w Telewizyjnym Studiu Debiutów, Warsztatach Opolskich, Festiwalach Studenckich, Spotkaniach Zamkowych Śpiewajmy Poezję i in. Artystka Piwnicy pod Baranami, kabaretu Loch Camelot. Obecnie współtworzy i występuje w Piwnicy Św. Norberta w Krakowie koncertując po całym kraju. Jest nauczycielką śpiewu w Krakowskiej Państwowej Szkole Teatralnej oraz w Krakowskiej Szkole jazzu i muzyki rozrywkowej. Wielokrotnie gościła w Sztokholmskim Salonie Poezji. W tym z recitalem wierszy Czesława Miłosza we własnej oprawie muzycznej i interpretacji. Występuje cyklicznie za granicą w Londynie, Brukseli, na Ukrainie i w Rosji, głównie w środowiskach polskiej Polonii.
Zwieńczeniem imprezy był koncert zespołu Polaryzacja. W skład zespołu wchodzą: Michał Wójciak, Tadeusz Żebracki, Dariusz Witkiewicz, Jacek Ryłko. Piękne utwory zaśpiewane charyzmatycznym głosem przez wokalistę Michała Wójciaka urzekły uczestników spotkania.

( BDK )

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

Synagoga

Bieszczadzkie Zadumnia Synagoga

Echo Bieszczadów

Zaprzyjaźnione serwisy

http://mojelesko.pl/

 

http://mojelesko.pl/

http://mojelesko.pl/

Leska karta dużej rodziny


Copyright © 2018 Bieszczadzki Dom Kultury w Lesku Rights Reserved.